Home / Yazılar / Pentaho Nedir ? Yazı Dizisi-1

Pentaho Nedir ? Yazı Dizisi-1

Veri Ambarı & İş Zekası projelerinde en önemli aşamalar şüphesiz veriyi doğru , hızlı, ve istenilen formatlarda yüklemektir.Sonrasında bu verileri görselliği güzel raporlar ve dashboardlar ile göstermektir.İşte bu noktada son yıllarda büyük çıkış yakalayan ve sağladığı uçtan uca hizmet ile bütün aşamalarda çözümleri olan Pentaho’yu incelemek istedim.İlk olarak Gartner raporuna bakalım;

https://www.gartner.com/doc/reprints?id=1-2XXET8P&ct=160204

Yukarıdaki linkten detayları okumanız mümkün.Dilerseniz daha ayrıntılı olarak

https://globenewswire.com/news-release/2016/02/08/808567/0/en/Pentaho-Named-a-Visionary-in-2016-Gartner-Magic-Quadrant-for-Business-Intelligence-and-Analytics-Platforms.html bu linkten okuyabilirsiniz.

Özellikle Big Data tarafındaki yeteneklerini de okuduktan sonra biraz daha incelemek ve detaylarını öğrenmek istedim.Sizlerde indirip kurmak isterseniz bu linkten  http://www.pentaho.com/download  ulaşabilirsiniz.  İntegration ve BI sürümleri indirip hızlıca kullanmaya başlayabilirsiniz.

Pentaho iki farklı sürüme sahiptir. Açık kaynaklı  versiyon olan Community Edition  ve şirket bünyesine geçtiği andan itibaren de ticari sürüm Enterprise Edition. Bu iki farklı sürümün özelliklerine bu linkten   http://www.pragtech.co.in/technologies/pentaho/pentaho-community-edition-vs-enterprise-edition.html  bakabiliriz.

Pentaho’yu kullanmaya başladıktan sonra en fazla heycanlandığım konu Big Data tarafındaki bağlantı yetenekleri oldu. Günüzümde hemen hemen tüm big data yapılarına bağlanabilmesi mükemmel.

 

 

 

 

 

 

 

İkinci sırada ise 100 den fazla kaynağa bağlanabilme ve Mining toollarının outputlarını input olarak gerçekleştirebilmesi oldu.

 

Üçüncü olarakta custom geliştirmeye de imkan sağlayan esnek , görselliği etkin ,rol bazlı ,kolon&tablo bazlı güvenlik yönetimi olan, küp yapısını barındıran ,tabloları modelleyip sürükle bıraklar ile rapor oluşturabileceğim BI ortamı oldu.

Tabi burada Javada yazılmış bir ürün olmasının müthiş bir avantajını gördüm. Açık kaynaklı olduğu için şuan halihazırda olmayan bir connection bile kısa sürede geliştirilip Community Edition versiyonuna hızlıca girebiliyor.

Transform yeteneklerini , Rapor yeteneklerini ,Big Data ve Mining tarafında nasıl hızlıca development yapabiliyoruzu ilerleyen yazılarımda anlatacağım.

Şimdilik bu kadar !

Bol verili günler 🙂

About Yusuf Arslan

Founder at Wise Education & Consulting -Data Magician. Mail : yusufarslan@wisedco.com / yusufarslanbm@gmail.com

Check Also

Veri ambarı projelerinde yapılacak 10 hata

Sadece veriyi barındırmak için kurulan sistem Operasyonel sistem ile veri ambarını aynı veritabanında barındırmak Performans …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *