Home / Yazılar / Neden İş Zekası ?

Neden İş Zekası ?

 

Günümüzde artık birçok firmanın ERP, CRM v.b. gibi geniş ve kapsamlı veri üreten uygulamaları rahatlıkla kullanıyor olması, sistemleri milyonlarca satırdan oluşan devasa boyutlara ulaştırıyor. Ancak elinizde bu kadar verinin olması; malesef bunları doğru, sağlıklı ve anlamlı birer BİLGİ haline dönüştüremediğiniz sürece hiçbirşey ifade etmiyor.

Çığ gibi büyüyen verilerin değerli stratejik bilgilere dönüştürülmesi için de bunları business ihtiyaçlarına göre anlamlandırabilen, İş Zekası araçları ile modüle ederek firmalara stratejik kararlar aldırabilen, analitik düşünebilme yetisine sahip kişilere ihtiyaç duyuluyor. Önceden birkaç kişi yada uygulama ile çözümlenip ortaya çıkarılabilen kararlar, hızla değişen ve büyüyen günümüz şartlarında çok daha fazla kaynak istihdamına sebep olmakla birlikte İş Zekası teknolojilerini geleceğin iş kolu olarak gösterilmesindeki en büyük sebep olarak karşımıza çıkıyor.

Şirket veya kurumların operasyonel veriler üzerinden aldığı klasik özet raporlarla varlıklarını devam ettirmeleri malesef çok zor. Yatırımlarını ve stratejilerini yönetirken hızlı ve doğru kararlar alabilmek adına, sistemlerden kayıtlı veriyi belli bir kalıba sokarak sunmanın haricinde geçmişteki veriyi analiz ederek geleceğin başlıklarını ortaya koyabilen raporlar üretebilmesini bekliyorlar. İşte bu noktada İş Zekası devreye giriyor. 

Sonuç olarak, veri günümüz kurumlarının büyük çoğunluğunda stratejik bir değer statüsüne ulaşabilmiş olmasa da ileride bu alandaki uzmanlarının istihdam edileceği kaçınılmaz görünüyor. Bu uzmanların en önemli görevi ise veri kalitesinin teminini arttırıcı çözümler bulmak olacaktır.

About Yusuf Arslan

Founder at Wise Education & Consulting -Data Magician. Mail : yusufarslan@wisedco.com / yusufarslanbm@gmail.com

Check Also

Veri ambarı projerlerine başlarken yapılması gereken 10 şey

İhtiyacı iyi analiz edin,İş birimlerinin ne istediğini ve neyi istemediğini iyi anlayın Eski sisteme katkı …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *